Jste zde

Historie

Strana byla založena 7. srpna 1990 částečně nespokojenými členy Moravského občanského hnutí (MOH) po propadu v parlamentních volbách v červnu 1990. Na rozdíl od konkurenčního Hnutí za samosprávnou demokracii - Společnost pro Moravu a Slezsko (HSD-SMS) prosazovalo koncepci samostatného moravského národa.
Založena byla v Brně, v Orlí ulici č. 16. Tento historický objekt je znám jako "Dům u Kamenné panny, popřípadě jako "Metzgerův" (podle Jana J. Metzgera, známého a především neohroženého moravského diplomata z období tureckých válek). V Orlí ulici č. 16 se také zpočátku nacházel její sekretariát, který později přesídlil na další brněnskou adresu, do Řeznické ulice č. 2.
Zakládající sněm Moravské národní strany se konal 16. prosince roku 1990 na Nové radnici v Brně za účasti veřejnosti. Moravská národní strana dle svého tvrzení navázala na Moravskou národní stranu, založenou roku 1861 Dr. Aloisem Pražákem, popřípadě na spolek Cyrila a Metoděje, který také vznikl z podnětu tohoto právníka, historika a publicisty v roce 1849.

V červnu 1992 kandidovala MNS v parlamentních volbách na kandidátce Hnutí za samosprávnou demokracii – Společnost pro Moravu a Slezsko a získala 2 mandáty v České národní radě později Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky. V letech 1992-1996 byli jejími poslanci JUDr. Jiří Bílý a Ing. Petr Kavan.
Po příchodu některých členů do MNS z Hnutí samosprávné Moravy a Slezska a sloučením s Moravskoslezským hnutím v roce 1995 strana užívala i širší název Moravská národní strana - Hnutí slezskomoravského sjednocení (MNS-HSMS). Strana byla následně rozpuštěna 5. dubna 1997.

Zdroj: Wikipedie

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer